Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Travel Height | 9 m |
| Brand | Hi-Tech Lift Engineering |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Locking System | Manual Lock |
| Number Of Guide Posts | 2 Post |
| 5 feet by 7 feet 8 feet length | 2000 kgs |
Hydraulic Goods Lift With The Capacity OF Up TO 2 TO 5 Ton And The Size of The Cabin is Height 8 Feet With The Deep(Wirth) Of 6 Feet
Speed of It 20Sec/3 mtrs
Product Details:
| Load Capacity | 2000 kg |
| Capacity | 2 Ton |
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Travel Height | 9 m |
| Brand | Hi - Tech Lift engineer |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a robust Hydraulic Goods Lift with Collapsible Door, designed for safe and efficient transportation of both passengers and materials. With a load capacity of up to 2 Ton, this lift features a spacious cabin of 9 feet height and 5 feet depth, allowing easy movement of bulky goods along with personnel. Built using high-quality materials and advanced hydraulic technology, it ensures smooth operation, enhanced safety, and long-lasting performance—ideal for industrial and commercial applications.
Product Details:
| Load Capacity | 3000 kg |
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Travel Height | 6 m |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Motor Power | crompton |
| Capacity | 3-4 ton |
| Maximum Height | 30 feet |
| Maximum Speed | 3mtrs /25 sec |
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Travel Height | 6 m |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Location/City | On Site |
| Nature Of Servicing | Installation Services |
| Service Mode | Offline |
| Usage/Application | Industrial |
| Payment Mode | Online and Offline |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Load Capacity | 3000 kg |
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Travel Height | 9 m |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 5 Ton, 5 ton |
| Maximum Height | 10feet |
| Maximum Speed | 4m/16sec |
| Number Of Floors | 12 Floors, 5-12 |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Capacity | 2 Ton |
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Travel Height | 9 m |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Platform Type | MS Cabin |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| 7feet by 6 feet 9 feet height | 2000 kgs |
Hydraulic goods and industrial lifts
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Capacitya | 3 Ton, 5 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 9 m |
| Brand | Hi-Tech lift engineering |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | MS Cabin |
| 6 feet | 5 feet by 5 feet 6 feet height |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Hydraulic industrial goods lift
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Cabin Finish | MS Painted |
| Speed | 1.0 m/s |
| Door Type | Manual Collapsible |
| Usage | Warehouse |
| Material | Mild Steel |
| No Of Person | 13 Person |
| Usage/Application | Industrial |
| Door Opening | Single Side |
| Operating Height | 50 Feet |
| Capacity | 4 ton |
| Maximum Height | 4m |
| Maximum Speed | 4m/16sec |
| Number Of Floors | 12 Floors |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.