Product Details:
| Capacity | 6 persons |
| Lift Type | Passenger Lift |
| Speed | 1.6 m/s |
| Brand | Hi-tech lift engineering |
| Drive Type | Hydraulic |
| Door Type | Collapsible Door |
| Application | Commercial, Industrial, Hospital, Mall, Residential, Hotel |
| Operating Height | 40-50 feet |
| Maximum Height | 40 feet |
| Maximum Speed | 4mtrs/20sec |
Hydraulic Passenger Lifts , In Which Goods Can Also BE Carried out , Up To 1tON Capacity ,And 5 Peoples Carring Space Availabe.Thank you
Product Details:
| Capacity | 450 kg |
| Stops | G+3 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Door Type | Auto Center Opening |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | SS Hairline |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Maximum Height | 12 |
| Maximum Speed | 3 mtrs /15 sec |
| Number Of Floors | 0-5 Floors |
| 12 mts | 2000kgs |
Product Details:
| Capacity | 6 Persons |
| Lift Type | Standard Passenger |
| Speed | 1.6 m/s |
| Brand | Hi - Tech Lift Engineering |
| Usage/Application | Residential |
| Drive Type | Hydraulic |
| Door Type | Collapsible Door |
| Application | Mall |
| Cabin Finish | Glass |
| Machine Type | Geared |
| Machine Room | Without Machine Room |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Usage | Goods cum passenger lift |
| Lift Type | Goods cum passenger lift |
| Capacity | 1 Ton |
| CapacityCapacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Speed | 1.0 mps |
| Machine Location | No machine Required |
| Door Type | Telescopic Auto Door |
| Operating Height | 40-50 feet |
We are engaged in offering a wide range of high-quality Hydraulic Passenger Elevators. These elevators are widely appreciated by our clients for their smooth operation, safety, durability, and reliable performance. Designed as per industry standards, they ensure comfortable and efficient vertical transportation.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Hospital |
| Max Persons | 6 |
| Load Capacity | 630 kg |
| SS Grade | SS 304 |
| Usage/Application | Passenger Elevators |
| Drive Type | Hydraulic |
| Machine Room | 8 inch pit Required |
| 5 feet by 6feet 7 feet height | 850 kgs |
Typically, hydraulic passenger lifts do not have a cable attached to the top of the lift cabin there will no required of machine room and do not require extensive machinery above the cabin, which will be easy for maintenance ,Hydraulic passenger lifts are commonly found in buildings that are four or five stories tall, but can reach up to eight stories in height.
Product Details:
| Capacity | 4 Persons |
| Drive Type | Hydraulic |
| Number of Floors | G+3 |
| Brand | Hi-tech Lift Engineering |
| Usage/Application | Residential |
| Door Operation | Automatic |
| Elevator Style | Standard Cabin |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Hydraulic |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.