Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kg |
| Travel Height | 10 m |
| Door Type | With SS , double door |
| Application | Industrial Kitchen |
| Operation Type | Hydraulic |
| Rated Speed | 0.5 m/s |
| Cabin Material | MS Powder Coated |
| Load Entrance | Single Side |
| Number Of Floors | 2 Floors |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
Hydraulic Customised Dumbwaiter Lift
Engineered for precision and reliability, our hydraulic customised dumbwaiter lift is tailored to your exact requirements. Built with advanced touch sensors for enhanced safety, it ensures smooth, quiet, and secure material movement. Ideal for kitchens, labs, hotels, and industrial use—where efficiency meets safety and custom design.
Product Details:
| Travel Height | 20 m |
| Door Type | Swing Door |
| Capacity | 2 ton |
| Brand | Otis |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 6 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 10 feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Structure | Mild Steel |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Travel Height | 10 m |
| Door Type | Vertical Bi Parting |
| Capacity | 1 ton |
| Brand | Hi-Tech Lift Engineering |
| Application | Industrial Kitchen |
| Operation Type | Hydraulic |
| Rated Speed | 0.2 m/s |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.